bilgi@konyaveremlesavas.org.tr

TÜBERKÜLOZ ÜNİTEMİZ AÇILDI

TÜBERKÜLOZ ÜNİTEMİZ AÇILDI

TÜBERKÜLOZ ÜNİTEMİZ AÇILDI

KONYA’DA AÇILAN İLK MERKEZ

Tüberküloz hastalığının hem ülkemiz hem de dünya için son derece önemli bir tehdit olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, “11 yataklı hasta ve 6 yataklı yoğun bakım servisimiz ile birlikte Tüberküloz ünitemiz, Konya’da tek olan bir merkez konumundadır. Tüberküloz kliniğimiz ile birlikte hem şehrimize hem de çevre illere hizmet sunmaktayız. Tüberküloz hastalarımız daha önceki yıllarda Ankara’ya sevk ediliyordu. Bu durum özellikle aileler için çok büyük bir sorun teşkil ediyor, maddi ve sosyal açıdan ciddi travmalara ve yüke neden oluyordu. Bu merkezin açılması ile birlikte Konya’nın büyük bir sağlık sorunu daha böylelikle ortadan kalkmış oldu” dedi.

“TÜBERKÜLOZ ÜNİTESİ, SAĞLIĞIN EMNİYET MERKEZİ”

Prof. Dr. Koç, “Tüberküloz ünitemiz, salgın hastalıklar durumunda Konya adına bir emniyet merkezi konumunda hizmet sunmaya devam etmektedir. Salgın hastalıklar konusunda ülke olarak sağlam bir sağlık sistemimizin yansımasını pandemi döneminde hep birlikte gördük. Verilere baktığımız zaman Avrupa ve Amerika’ya göre Tüberküloz kontrolünde de çok daha iyi bir noktadayız. Bu da ülke olarak hem hastane hizmetlerinde hem de koruyucu sağlık hizmetlerindeki başarımızı ortaya koymaktadır” dedi.

Koru ailesinin Tüberküloz ile mücadele konusunda Konya’ya bu güne kadar çok önemli destekler verdiğinin de altını çizen Prof. Dr. Koç, “Tüberkülozda Konya olarak temkinli davranıyor ciddiyetle bu hastalığa karşı mücadelemizi sürdürüyoruz. Mümtaz Koru beye Tüberküloz ünitesi ile ilgili projemizi aktardığımızda kendileri konuyu hemen sahiplendiler ve dernek olarak harekete geçtiler. Koru ailesi gerçekten kendilerini bu işe vakfetmiş bir aile. Konya’da marka olabilmek kolay olmuyor. 1947 yılından bu yana önemli katkılar yaparak Tüberkülozla mücadelede hep en önlerde olmayı başarmış bir aile” diyerek Koru ailesine hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin